Микориза
Микоризата при трюфелите
Микоризата при трюфелите е широко представен в природата пример на плодотворна симбиоза между гъбните хифи и корените на микоризните растения.
Микоризата бива два основни типа: ектотрофна (външна, ектомикориза ), както е при трюфела, при която хифите на гъбата образуват външен калъф върху корените на растенията, проникват в кората на корена, където минават по междуклетъчните пространства, пускайки понякога в клетките на тъканите на корена само отделни израстъци; при така образуваната микориза кореновото връхче расте едновременно с гъбните хифи, а кореновата система се разклонява обилно; ендотрофна (вътрешна, ендомикориза) – когато хифите почти изцяло се намират в клетките на корена.
Термините симбиоза и микориза
Дали трюфелите са истински афродизиак за някои може и да изглежда спорно. Предстои обаче скоро да научим резултати от научно проучване за причината хората и редица представители на животинския свят да търсят трюфелите. Предварителните данни сочат, че тяхната употреба води до повишена жизненост и щастливо самочувствие…
Микоризните растения
Същността на микоризата
Същност на микоризацията като процес
Микоризацията като процес е връзката между трюфела и растението-гостоприемник в природата, която се осъществява по екстензивен път в продължение на много години. Изкуственото пресъздаване на тази връзка в лабораториите и парниците за трюфелен разсад е ускорена (интензивна) микоризация. В нашия случай този процес се извършва по доказана технология и продължава повече от половин година.
Микоризацията спомага за фирмиране и разрастване на коренните връхчета именно благодарение на доставения директно при тях трюфелен мицел чрез спорите. За това и при завършването на процеса(около 6 месеца след заразяването) първото, което се наблюдава при микроскопски анализ е наличието на трюфелния мицел в коренчетата на младите фиданки.
За целта стриктно се спазват определени изисквания и стандарти относно подбора и качеството на семената, от които те се отглеждат, влажно-топлинен и хранителен режим в процеса на израстването и до засаждане на постоянното им място.
Защо Quercus pubescens?
Като препоръчваме смесен тип насаждение, примерно, от дъб и леска, трябва да се знае, че косматият дъб(Quercuspubescens) е най-желателно да присъства, защото е особено устойчив вид. Той издържа на суша, а и най-добре се справя с т.н.бяла болест, причинена от паразитна гъба. Действително, растежът му е по-бавен в сравнение с другите видове дъб, но и най-рано при него могат да се появят трюфели.
За директни контакти в случай на договаряне подробности по сключването на договор или други важни въпроси: Киро Проданов
087 880 23 24
Тел. Управител 0878 802 324 (при липса на връзка с офиса и в съботни дни)
kiprobg@gmail.com