Какво е всъщност трюфела? – Това е грудковидна подземна гъба, без корен и без стебло, която расте в симбиоза около корените на т.н. микоризни дървета. Според вида – вътрешен и външен, трюфелите се определят в две групи – черни и бели. Намират се през всеки сезон на годината и специално в България – в почти всички региони на страната, главно в проветриви гори с карстови и чакълесто-пясъкливи или наносни почви Най-често се намират под дъба, леската, върбата тополата, някои иглолистни видове и др. Трюфелите са от клас торбести гъби(Ascomycetes), род трюфели(tuber) и обхващат над 30 вида
В годината на всеобща криза и за много райони слаба или похабена селскостопанска реколта, трюфелите в природата се появиха в достатъчно количество. Дъждовете през юли и август са важно предпоставка за добра реколта и през следващата година.В България рекорд по намирането им и този път държи северната част на страната и по-малко Родопите и Странджа. Но потреблението в България е все още далеч от нуждите и възможностите.
… В 90 на сто от случаите консумирането на този деликатес е предпочитан в прясно състояние. И понеже трюфелите не могат дълго да се съхраняват не охладени, транспортирането им до съответния пазар е трудно и това допълнително ги оскъпява. Малцина обаче знаят, че изсушеният трюфел(нарязан на тънки люспи или цял) след съответно потапяне във вода възвръща своите качества. Впрочем, от потапяне във вода той се нуждае и когато по-дълго е съхраняван в кварцов пясък или в ориз, например. Само така възвръща част от обема, теглото и аромата си!
И при издирването на самородните, и в очакване на първите култивирани трюфели в страната ни през този или следващи сезони всеки ентусиаст и любител на този природен дар узнава, че великата тайна на природата е в нейното постоянно преоткриване и всякога до край неузнаваема…